Akrobatik 8-15 år (EHoO)

Antal tilmeldte:
19/20
Årgang:
2010-2017
Pris:
2.700,00 DKK
25/08/2025 - 21/06/2026 Engelsborghallen, Opvarmningssal Onsdag 18:00-19:30 Instruktør: Katrine Jørning Hjælpeinstruktør: Lucia Dejligbjerg Luna Høøk
Beskrivelse

DELTAGELSE

Gymnasten/udøveren deltager i træningen uden forælder eller anden voksen til stede.

Der er kigge-på-dage i løbet af sæsonen. Følg med i kalender og i nyhedsbrev.
 

TILMELDING

Du skal tilmelde barnets/gymnastens/udøverens profil.

 

OM TRÆNINGEN

Til Akrobatik blander vi elementer fra cheerleading, sports acro og forskellige cirkuskunstner sammen med vores egne kreative idéer, når vi træner akrobatiske løft i par samt små og store grupper. Der er fokus på tillid, sikkerhed og samarbejde på holdet, så alle føler sig inkluderet, og så vi stoler på hinanden, når vi skal løfte og kaste med hinanden.

Vi øver os på gymnastiske færdigheder som hovedstand, håndstand, bro, overslag, spagat, split, vejrmøller og balancer. Egenfærdighederne og løftene sættes sammen med rytmiske trin til små serier og koreografier. Undervisningen er fuld af god energi, samarbejde og skøn musik.

 

PERIODE

LG's sæson varer typisk fra uge 35 til uge 25. Der kan dog være undtagelser til dette, da nogle haller/lokaler har andre åbningstider. Nogle hold slutter derfor før uge 25.

I vil blive informeret via mail/nyhedsbrev og hjemmeside.
 

LUKKEDAGE

Der er ikke træning i skolernes ferie. Der er desuden også lukket de fleste helligdage.

I vil blive informeret via mail/nyhedsbrev og hjemmeside.

 

AFLYSNINGER

Udover lukkedage kan der komme aflysninger på holdene, f.eks. hvis vores lokaletid skal bruges af andre. Aflysninger vil altid blive informeret via mail.

Læs evt. mere i vores handelsbetingelser.
 

KONTINGENT

Kontingentet dækker over en fuld sæson. Kontingentet nedskrives et par gange i løbet af sæsonen. Hvis du starter senere, så vil du dermed også komme til at betale et lavere kontingent.
 

FORÅRSOPVISNING
Dette hold deltager i Forårsopvisningerne 2026. Mere information følger.
 

PRAKTISK INFO

Læs om træningstøj, aflysninger, ventelister og andet praktisk i LG her: www.lg-gymnastik.dk/page/praktisk-info

Privatlivspolitik: www.lg-gymnastik.dk/privatliv

Handelsbetingelser: www.lg-gymnastik.dk/betingelser

NB! Holdet gennemføres ved et min. antal betalende og deltagende medlemmer.

Pris: 2.700,00 DKK


Jeg har ingen profil - Opret og tilmeld Jeg har en profil – Login og tilmeld
Katrine har været træner i foreningen siden 2016. Katrine har selv været gymnast i LG på udtagede akro- og rytmehold og har gået i LG siden, hun var 8 år gammel. Katrine er træner i LG, fordi hun elsker at være en del af et kæmpe fællesskab, hvor man er med til at skabe glæde og positiv energi ude i hallerne. LG har altid været en stor del af Katrines hverdag. Hun ser hver uge frem til at skulle undervise og være kreativ med nye og spændende lege og udfordringer til sine hold. Hun er glad for at kunne give den glæde, hun slev har haft til gymnastikken gennem mange år videre til nye gymnaster.
Katrine Jørning

Instruktør

katrine.joerning@gmail.com
Lucia har været træner i foreningen siden 2021. Lucia er selv gymnast i LG på REP-hold og har gået til gymnastik siden, hun var 7 år gammel. Lucia er træner i LG, fordi hun godt kan lide at undervise og lære fra sig. Derudover synes hun, at LG har et mega fedt fælleskabet på tværs af hold og trænerteams.
Lucia Dejligbjerg

Hjælpeinstruktør

Luna Høøk

Hjælpeinstruktør

9